img
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Aydın Sanayi Odasını Ziyaret Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, CHP Aydın Efeler İlçe Başkanı Barış Altıntaş, Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Aydın Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz Tilki ve CHP Aydın Milletvekili Adayı Avukat Süleyman Bülbül ile birlikte Aydın Sanayi Odasını ziyaret ederek, AYSO Yönetimi ile bir araya geldi.

AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Serbest Bölge çalışmalarından bahsetti. Şahin, ‘’Mevcut durumda yaklaşık 825 dönüm arazi içinde planlanan AYSER alanı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış 1/100.000 çevre planında Sanayi alanı olarak tescil edilmiş, Havaalanı, çevre yolu ve yatırım programına alınan Aydın-Denizli otobanının yanında yer almaktadır. Yatırım maliyetleri ile ilgili çalışmalarımız ve Serbest Bölge için alternatif alanlar ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Serbest bölge de İlimizde 10-30 Milyon Dolar arasında ihracat yapan önemli 15 yerel ve bölgesel sanayi kuruluşundan da ortaklık ve yatırım konusunda talepler bulunmaktadır. Serbest bölge faaliyetleri çıldır havaalanının sivil havacılığa açılmasına da önemli katkı verecektir. Zaten pilotluk eğitimi için havaalanı hizmeti veriliyor. Mevcut durumda kullanılan pistin güneyine yapılacak ve sivil havacılık için yeterli olacak yeni bir pist yatırımı ile sivil havacılığa da hizmet kolaylıkla verilebilir. Sıfırdan bir havaalanı yapmaya gerek duyulmayacaktır “dedi.

2017 yılı sonunda tamamlanan ‘Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar’ Anaokulu projesi hakkında bilgi veren Şahin, “TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulunun fikri ile ortaya çıkan, Aydın Sanayi Odası tarafından projelendirilen ve yürütülen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen; ‘Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar’ Anaokulu projemize 2015 yılında başlayıp, 2017 yılı sonunda tamamladık. Anaokulu Aydın Organize Sanayi Bölgesi içinde OSB tarafından tahsis edilen 340 m² inşaat alanında 2 sınıf, 50 çocuk kapasiteli olarak yapılmıştır. Tüm tefrişatı yapılmış Anaokulunu Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER’in makamında imzalanan protokol ile Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devrettik. Anaokulunda, Aydın Organize Sanayi Bölgesinde çalışan personelin 3-6 yaş arası çocuklarına yönelik bakım ve eğitim hizmetleri verilecektir’’ dedi.

Hizmet binası ile ilgili açıklamalarda da bulunan AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, ‘’AYSO olarak daha iyi hizmet imkanlarının sunulacağı yeni hizmet binasının yapılması, odamız ve ASTİM OSB Yönetimi’nin birlikte, ASTİM OSB içinde belirlenmiş alanda ayrı ayrı hizmet binalarını yapma talepleri, ASTİM OSB Müteşebbis Heyeti'nce de uygun görüldü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na iletildi. Bu kapsamda AYSO olarak 2018 yılında ASTİM Havaalanı Bulvarı üzerindeki bu alanda iki katlı bir hizmet binasını projelendirerek kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Aynı alanda yapılacak ASTİM OSB hizmet binası ve odamız hizmet binası projelerinde yer alacak ortak uygulamalar sayesinde, projelerin daha verimli ve uygun maliyetli olarak gerçekleşmesini sağlayacağız” dedi.

‘’Aynı zamanda İlimizde de ASTİM Organize Sanayi Bölgesi içinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince yaptırılan 24 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tamamlanmak üzeredir. TOBB Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ilimizdeki imalat sanayinin talep ettiği nitelikte öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple meslek lisesinin ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından işletilmesi gündeme gelmiş ve Sayın Valimiz tarafından da desteklenmiştir. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde TOBB Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu şekilde işletilmek üzere açılması; ilimiz ve bölgemiz için gelecek nesillerin mesleki eğitimi tercihinde ve en iyi şekilde yetişmesinde örnek bir çalışma olacaktır’’ diyerek sözlerine devam eden Şahin, MEYBEM kursları hakkında da bilgi verdi.

‘’Firma çalışanlarının Mesleki yeterlilik Belgesine sahip olmaları için düzenlenecek sınav organizasyonları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 19 meslek dalında akredite olmuş Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi A.Ş. (MEYBEM) tarafından yapılmaktadır. MEYBEM A.Ş., Odalarımızın bağlı olduğu kuruluş olan TOBB’un bünyesinde kurulduğundan firmalardaki personel için yapılacak sınav organizasyonlarını da AYSO olarak birlikte yürütüyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 20 sanayi kuruluşunda 500 çalışan için MEYBEM A.Ş. tarafından çoğunlukla kaynakçı, saç metal işçiliği, makine bakım ve CNC operatörlüğü meslek dallarında sınavlar yapılmıştır. Sınavlar, 10 kişi ve üstü için firmaların bünyesinde yapılmaktadır. 10 kişinin altındaki başvurularda birkaç firma bir araya gelerek sınav organizasyonu yapılmaktadır’’ dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise, “Sanayi Odası olarak serbest bölge çalışmanız var. Bu havaalanına entegre bir projedir, havaalanına etkin olarak kullanılabilecek bir projedir. Yine Aydın'da çok ciddi bir kültür turizmi potansiyeli de var. Aydın hem dağ turizmine hem de deniz kum güneş turizmine uygun bir durumdadır. Bu çevrede havaalanının açılması ve buna ilişkin Aydın'ın iç bölgelerinde yeni konaklama alanlarını yaratılması için yeni kredi imkanları sağlanması gerekiyor’’ diye konuştu.

Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, ziyaretlerinden dolayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na ve CHP İl Yönetimine teşekkürlerini dile getirerek, başarılar diledi.