BİOMAR SAGUN YEM SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Samsun’ da başlayan balıkçılık…Group SAGUN’un Yönetim Kurulu Başkanı A. Tuncay SAGUN babası Kemal SAGUN’ dan devraldığı Kemal Balıkçılığı bugün bünyesinde 8 şirketin yanı sıra Türkiye’ de; 5 ayrı bölgede 15 ayrı tesiste; yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip Group SAGUN’ a taşımış bir isim. Sektöründe tam bir başarı öyküsüne imza atmış Tuncay SAGUN’ un bu başarısındaki en büyük faktör ise balıkçılığı neredeyse aşkla sevmesi.Tuncay SAGUN’ un yönetiminde alanında bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Group SAGUN ise 386 çeşit ürün üretimini gerçekleştirerek alanında bir rekora da imza atmış durumda. Group, bugün 1.500 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 70’ini ihraç ediyor.Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Group SAGUN, en çok ihraç yapan ilk 500 firma içerisinde yer alarak kendi sektöründe ise liderliği elinde tutuyor. Group halen başta Avrupa ve Japonya olmak üzere 35 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyor. Balıkçılığın sanayiciliğe dönüşmesini gerçekleştiren Tuncay SAGUN, Group SAGUN bünyesindeki şirketlerle, balıkçılığın avlanmasından yetiştirilmesine, işlenip depolanmasına, ithalat ve ihracatından lojistiğine kadar her aşamasında faaliyet gösteriyor.Group SAGUN’ un uzmanlık alanını sadece deniz ürünleri olarak belirleyen Tuncay SAGUN, bu hedef doğrultusunda iç ve dış pazarlara yönelik olarak Marines markası ile hazır deniz ürünleri alanına girmiş durumda. Group, Marines markası ile dondurulmuş deniz ürünlerinde yüzde 38’ lik payla pazar lideri. Tam bir ihtisas markası olan Marines, Avrupa’nın da en çok tanıdığı markalar arasında şimdiden yerini almış durumda. Kemal Balıkçılığı 20 yılda alanında Türkiye’ nin en büyük grubu haline getiren A.Tuncay SAGUN, en büyük hayali ise SAGUN’ u dünyaca tanınan bir marka yapmak. A.Tuncay SAGUN iş adamı kimliğinin yanı sıra;12 yıl İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanlığı yapmış şuan halen İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği görevlerini yürütüyor. 1963 yılı doğumlu olan Tuncay SAGUN, evli ve iki çocuk babası.

Tuncay SAGUN’ un başarı öyküsünden ayrıntılar…

 • Türkiye’nin ilk orkinos çiftliğini kurdu.
 • Türkiye’nin deniz ürünleri konusunda tek ihtisas markası olan Marines’ i yarattı.
 • Türkiye’nin ilk canlı kurbağa yetiştirme tesisini kurdu.
 • Yurtdışında Yunanistan, Mısır ve Libya‘da üretim tesislerini faaliyete geçirdi.
 • Japonya’ nın alanındaki dünya devi Mitsubishi’nin Türkiye’deki partneri oldu.
 • 2004 yılında Antalya’ daki çiftliği ISO 9001 Kalite Sertifikasını alarak, bütün Akdeniz bölgesinde ISO Kalite Sertifikasına sahip tek orkinos çiftliğini oluşturdu.
 • 2015 yılında Türkiye ve Avrupanın en modern Balık işleme ve depolama tesislerinden birisini Urlaya kurdu
 • 2016 yılında Türkiye ve Ortadoğu balık yemi ihtiyacını karşılamak için Biomar-Sagun firmasını hayata geçirdi
 • 2018 yılında Ülkemizin önemli bir değeri olan Karadeniz Somonu tesislerini Sinopa kurdu ve bu ürünü Dünya pazarıyla tanıştırdı.
 • Firmanın Danimarkalı ortağı Biomar 80'den fazla ülkede 45'ten fazla balık ve karides türü için yüksek performanslı yem üretiyor. Türk Ortak Sagun Grup ise 25 gemilik av filosu ile Türkiye'nin ilk özel balık halini bünyesinde bulundurduğunu söylüyor. Firma iç ve dış piyasaya balık ve balık ürünleri sağlıyor. BioMar-Sagun, Danimarkalı BioMar Grubu ile Türk Sagun Grubu tarafından %50-50 ortaklık yapısı ile kurulan bir balık yemi üretici firmasıdır. Söke'de bulunan BioMar-Sagun fabrikası hali hazırda Türkiye'deki balık yetiştirme çiftliklerine yüksek performanslı balık yemi ve teknik destek sunmaktadır, yakın bir gelecekte ise komşu ülkelerdeki çiftliklere de aynı hizmeti sunmayı planlamaktadır. BioMar'ın balık yemi konusunda 50 yılı aşan deneyimi ile Sagun Grubunun yerel bilgi ve deneyimini bir araya getiren BioMar-Sagun, su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün sürekli gelişimine katkıda bulunmayı ve bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliği potansiyelinin eksiksiz açığa çıkarılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

  AKSU KESTANE ŞEKERLEME

  Firmamız Aydın’ın Nazilli ilçesi Aksu mahallesinde Kestane ağaçlarının en sık kesimi ve kaliteli kestane üreten bölgede 2008 yılında kurulmuştur. Firma bu kaliteli kestaneleri yerinde işleyerek kestane şekeri üretimi yapmaya karar vermiştir. Kestane Şekeri ham maddesi Aksu Mahallesi’nin dağlarında yetişen şekerci diye tabir edilen meşhur Işıklar kestanelerinden özenle seçilerek üretilmektedir. Firma kısa sürede önce kalite prensibini ilke edinerek uzun yılları aşan birikimi, kaliteye ve hijyene verilmesi gereken değerin ne derece önemli olduğunu 2013 yılında Japonya’ya 2015 yılında Avustralya’ya kestane şekeri ihraç ederek kendini ispat etmiştir.

  GMK GALASLI MAKİNA LTD. ŞTİ.

  Galaslı Ailesi , Aydın Nazilli de yaşayan gönlünü ve ömrünü imalata adamış sanayici ailelerden biri. Baba Mehmet Kalaz , Usta Tornacı… İş yaşamına 1982 yılında Nazilli Eski Sanayi Sitesinde 18 m2 küçük bir atölyede kendi imkanları dahilinde imal ettiği torna tezgahı ile başlamış… O yıllarda piyasanın ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla makine ve otomotiv yedek parçaları imal etmiş . 90 lı yıllara geldiğinde ise Galaslı Makina bünyesine kattığı üniversal freze ve dalma erezyon tezgahları ile kalıp ve imalat sektörüne yönelerek kalıpçılıkta temelleri atmış olup, bugüne dek çeşitli plastik enjeksiyon kalıpları , saç sıvama-kesmebükme kalıpları ve plastik şişirme kalıpları imal etmiştir. Mehmet Usta nın başlattığı bu macera Makina Mühendisi ikinci kuşak Ali ve Fahri Kalaz ında ataklarıyla yoluna devam etti. Kalıp, özel makina imalatı derken , plastik parça imalatına da yönelen firma şu anda güneş enerji sistemleri ve damla sulama sistemleri başta olmak üzere birçok sektörde kendi markasıyla boy göstermektedir. Uzun Yıllar Galaslı Makina olarak faaliyet gösteren Firma 2013 yılında şirketleşerek GMK Galaslı Makina Kalıp ve Plastik Ltd Şti. ismini aldı. Aynı zamanda Nazilli Organize Sanayi Bölgesinde yaptığı 5000 m2 açık 1800 m2 kapalı alanı bulunan fabrikasına taşınarak yoluna devam etmektedir. Şu an piyasaya GMK Markasıyla 4 ü patentli olmak üzere 200 e yakın ürün sunan Galaslı Makina , 2000 li yıllarda başlatmış olduğu teknoloji ve AR – GE yatırımlarıyla bu ürün yelpazesindeki genişliği daha da ileri seviyelere taşımayı kendine hedef belirlemiştir.

  NAZ-AR POMPA VE ARITMA LTD. ŞTİ.

  Naz-Ar arıtma 2007 yılında Filiz ve Hüseyin Güngördü çifti tarafından yeni sanayi sitesinde 100 m2 lik bir işyerinde sadece bir torna ve bir matkap tezgahı ve bazı el aletleri olmak üzere çok kısıtlı imkanlarla küçük bir şahıs işletmesi olarak faaliyetine başladı. İlk önce imalatı yapılacak ürünlerin tüm teknik dokümantasyonunun hazırlanmasını hedef alan çift geceli gündüzlü çalışmalarla kaliteli ve standart üretimin temelini teşkil eden alt yapıyı oluşturmakla gelecekteki başarının ilk adımlarını daha ilk yılında atmış oldu. İkinci hedef olarak yurtdışından döviz girdisi sağlamayı planlayarak hemen ertesi yıl ilgili uluslararası bir fuara katılarak ürünlerinin yurtdışı tanıtımı için gerekli en önemli adım atılmış oldu. Misyonu ve Vizyonu ile 100 m2 de üç kişilik bir işletme olmasına rağmen hedeflerini büyük ve uluslararası bir firma olma yolunda belirleyerek 2009 yılında ISO 9001 kalite güvence sistemini kurmuş hemen ardından markalaşma yolunda Nazilli Arıtma ve Naz-Ar markalarını tescil ederek hedeflerine ulaşmada en büyük adımları çok kısıtlı imkanlarda atmayı başarmıştır. Aynı yıl gerçekleştirdiği yurtdışı seyahatleriyle ihracat hedeflerine ulaşma çabalarını hızlandırmış ve 2010 yılında az ama kaliteli ve avrupa standardında yaptığı üretimle önce Yunanistan ardından Suriye, Ürdün, Lübnan, Libya ve Suudi Arabistan’a yaptığı satışlarla kayda değer ihracat rakamına ulaşmayı başarmıştır. Bu çabalar sonucu işletme büyümeye, çalışan sayısı artmaya başlamış ve yeni ve daha büyük bir yapıya ihtiyaç giderek artmıştır. Büyüme ihtiyacı ile Nazilli Organize Sanayiinde 5.000 m2 lik bir arsa üzerinde yapılan yeni fabrikasına 2014 yılı başında taşınarak daha büyük hedeflerine doğru, daha kaliteli üretim, daha kurumsal bir yapı ve ekip ruhuna sahip takım arkadaşlarıyla birlikte emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

  DEMİRAĞLAR MERMER LTD. ŞTİ.

  Demirağlar Mermer San. Tic. Ltd. Şti. altı kardeş tarafından kurulan bir aile şirketidir. 1986 yılında küçük bir atölye ile iş hayatına başlayan firma, 1996 yılında kendi fabrikasını kurmuş, 2002 yılında ise ilk mermer ocağını açmıştır. Firmanın ilk fabrikası Sultanhisar/Aydın’da, 6100 m2 açık alan ve 3000 m2 kapalı alana sahiptir. Üretim kapasitesi yıllık 250.000 m2 civarında seyretmektedir. 2010 yılında Nazilli Organize Sanayi Bölgesinde mermer plaka üretimi için temeli atılan ikinci tesis 2014 yılında faaliyete başlamış; tesiste yıllık 600.000 m2 plaka üretimi yapılmaktadır. Firmanın mermer ocakları Karacasu/Aydın’da olup, fabrikaya 60 km uzaklıktadır. 2002 yılında üretime başlayan mermer ocağının yıllık üretim kapasitesi 20.000 m3 blok mermer dolaylarındadır.

  KIRLIOĞLU TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ.

  Firma 1983 yılında inşaat malzemesi alım satımı ile ticari hayata başlamıştır. Aynı yılda kuru incir, kestane ve kekik ticaretine başlamış olup, 1993 yılında KIRLIOĞLU TARIM ÜRÜNLERİ TİC.LTD.ŞTİ.’ni kurmuştur. 2000 yılından sonra kekik ve kestane ticaretine son verip kuru incir işletmeciliğine başlamış ve yurtiçi toptan pazarlarda yerini almıştır. 2005 yılında da kuru kayısı ihracatına başlamıştır. Yurtiçi pazarlarda önemli yer tutan firma, kapasite artırımına giderek 2005 yılından sonra Avrupa Ülkelerine ihracat yaparak ilk adımlarını atmıştır. Bu zamana kadar da Avrupa, Uzak Doğu, Orta Doğu ve birçok Arap Ülkeleri’ne ihracatı devam etmektedir. 2005 yılından bu yana ihracata yönelmek için makineleşmeye gidilmiş, yatırımlarla desteklenen sürekli geliştirme ve iyileştirme faaliyetleriyle ISO 9001:2008 / ISO 22000:2005 sertifikaları ve 2014 yılından itibaren KOSHER sertifikası almıştır.

  ERKİN HİDROLİK VE İŞ MAKİNALARI LTD. ŞTİ.

  Firma 1982 yılında Kemal ERKİN tarafından kurulmuştur. 2006 yılına kadar Erkin Hidrolik Ltd. Şirketi olarak üretim faaliyetlerini sürdürmüştür.2006 yılında oğullar Bahtiyar ERKİN, Murat Mehmet E. ERKİN, Ercan ERKİN tarafından şirket devralınmıştır. 2008 yılında da Erkin World Power markasıyla Erkin İş Makinaları kurulmuştur. İlk ihracatını 2008 yılında yapmaya başlamış ve yapmış olduğu başarılı işler sayesinde 2017 yılında Almanya, Frankfurt merkezli 3.cü şirketini kurmuştur. Bu şirketin kuruluş sebebi ihracat kapasitesini daha da iyi noktalara getirmek ve Avrupalı müşterilere daha yakın olmaktır. Kişiye ve ihtiyaca özel projeler üretip, kusursuz montaj, test ve kontrol aşamaları ile üretimde sıfır hatayı ilke edinerek yaptığı üretimlerle Türkiye ve Dünya'da güvenilir marka olma özelliğini kazanmıştır. 15.000m2 kapalı alanda üretimine devam eden World Power Erkin, istihdam alanında da bölgenin kalkınmasına ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. 5 Ton'dan 200 Ton kapasiteye kadar Katlanır Bomlu Vinçler üretmektedir ve yine Katlanır Bomlu Vinçler de 64 m ile Dünyanın en uzun makinasını üretmiştir. Avrupa standartlarına uygunluğunu ispatlamış ve Avrupa Tüv’lerinden geçmeyi başarmış tek yerli üretici olmanın karşılığını, başarılı ihracatlarla alan World Power Erkin; Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, İsrail, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Honkong, Singapur, Arjantin, Azerbaycan, Brezilya, Güney Afrika, Libya, Romanya, Bulgaristan, Türkmenistan, Venezuella, Amerika gibi ülkelere yaptığı ihracatlarla yurtdışı müşteri ağını her geçen gün daha da genişletmeye devam etmektedir.

  NAZİLLİ EKOMAK MAKİNE LTD. ŞTİ.

  1999 Yılında yeni sanayi sitesinde 110 m2 yerde 3 kişi ve EKOMAK Markasıyla Isı makinaları ve yakıcıları imal etmeye başlayan üyemiz, Firma kurucusu Nuri ÖNEL’ in 25 yıllık iş ve ısı dalındaki tecrübeleri ile kısa sürede piyasada Adından söz ettirmeye başlamıştır. 2006 yılında 1200 m2 bir alan ulaşarak Aile Şirketi haline dönüşmüştür. Özellikle piyasanın ihtiyacı olan katı yakıt yakma sistemlerinde kendi dizayn ve patentli ürünleriyle tüm yurt çapında aranılan bir marka olmuştur. Bunun yanında Hedefleri olan basınçlı kap üretimleri ile ilgi alt yapıyı da oluşturarak 2005 yılında basınçlı kaplar üretmeye başlamıştır. (767Buhar ve sıcak su kazanları, tank, eşenjör v.b) Özellikle basınçlı kaplarda Avrupa normlarında üretim yapmayı hedefleyen firma, 2012 yılında gerek kalite belgeleriyle gerekse Avrupa normlarındaki üretimleri ile Türkiye genelinde ilk 10 firmadan biri olmayı başarmıştır. Bunu takiben 2012 yılında Nazilli Organize Sanayi Bölgesi’ nde 15.000 m2 alan üzerinde 4.000 m2 kapalı alanda üretimlerine devam eden EKOMAK aynı zamanda sahip olduğu makine parkuru ile de Türkiye’ de benzer firmalar arasında ilk 10 üretici arasına girmiştir.İşletmede üretimin her aşaması adım adım takip edilmekte olup, tüm üretim milimetrik kesim ve kıvrımlar bilgisayarlı makinalarda yapılmaktadır. Ayrıca 5 metre çapa ve yüksekliğe kadar olan tüm dairesel ve düzlemsel kaynakların robot sistemi sayesinde sıfır hata ile yapılmaktadır. EKOMAK Şu anda Özbekistan’ dan Suudi Arabistan’ a, Orta Asya’ dan, Balkan ülkelerine ve Almanya dahil olmak üzere Üretiminin %35-40 nı 20 ye yakın ülkeye İhracat yapmaktadır. Bunların dışında Büyük bir yurt dışı firmasına Yabancı marka adıyla fason üretim yapmaktadır. EKOMAK markasıyla kalitesinden ödün vermeden gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ülke ve müşteri sayısını artırmayı ve bu ülkelerde daha çok aranan marka olmayı hedeflemektedir.

  MERVE TEKSTİL

  Odamız sayesinde ilk defa Yunanistan'a ihracat yapan Merve Tekstil firmasını tanıyalım

  1999 yılında Metin Alp ALPARGUN ve Merve ALPARGUN ALTINTAŞ kardeşler tarafından kurulmuş bir aile şirketidir. MERVE TEKSTİL LTD. ŞTİ. ilk kurulduğu yıllarda Aydın Tekstil Fabrikası’na fason olarak kadife pantolon, ceket ve yelek üretim hizmeti vermiş, 2001 yılı itibari ile örme kumaştan bayan dış üst giyim üretip, kendi ayakları üzerinde durmaya başlamıştır. MERVE TEKSTİL LTD. ŞTİ. halen Aydın Merkezde bulunan Aydın Ekmek ve Giyim Sanayicileri Sitesinde kendilerine ait 650 m2 kapalı alanlı tesislerinde örme kumaştan bay – bayan dış üst giyim imalatlarına devam etmekte, her geçen yıl ürün yelpazesine yenilerini ekleyerek, “more” ve “ephidalya” markaları ile yurtiçi ve yurtdışına hem kaliteli hem ekonomik ürünler sunmaktadır.