AYDIN
SANAYİ ODASI

Başkanın Mesajı

ÜRETEN, GELİŞEN ve DEĞİŞEN AYDIN

Aydın Ekonomisinin büyümesi için büyük ölçekli işletmelere ihtiyacımız var. Bu yatırımların da ilimizde belli bir plan ve sistem içinde faaliyet gösteren 6 organize sanayi bölgesinde gerçekleşmesi mümkündür.

Mevcut faal 708 sanayici üyemizin yaklaşık %25′ i (180 firma) ilimizdeki 6 organize sanayi bölgesi, ASTİM OSB, Aydın OSB, Nazilli OSB, Ortaklar OSB, Çine OSB ve Söke OSB içinde yer almaktadır. Organize Sanayi Bölgelerindeki sanayicilerimizin % 60’ı toplamda da yaklaşık 200 sanayicimiz direkt ihracat yapmaktadır. Sanayicilerimizin 2013 yılında gerçekleştirdiği ihracatının 690 milyon dolar olacağını bekliyoruz. İlimiz, Ege Bölgesinde İzmir, Manisa, Denizli’ den sonra 4. Sırada yer almaktadır. İhracatçımız her zaman olduğu gibi yerelde üretilen hammaddeyi işlemekte ve ihraç etmeyi tercih etmektedir. İlimizde bu yıl ihracatın ithalatı karşılama oranı; Aralık İhracatını da ekleyerek değerlendirirsek 2,5 olup, bu oran Ege Bölgesindeki diğer illere göre en yüksek seviyededir. Kısacası ilimiz ihracatının Ülkemizdeki cari açığa olumlu katkısı devam etmektedir. Başlıca ihracat kalemleri sırasıyla, muhtelif makinalar, soğutma makinaları, Maden ve Metaller (kuvars, feldspat, mermer vb), Kuru Meyve ve Mamulleri (kuru incir vb), Hazır giyim ve Konfeksiyon, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi (jant, araç üstü ekipmanları vb) Elektrik – Elektronik Malzeme (İzole edilmiş tel ve kablolar vb.), Makine ve Aksamları (gıda işleme, taş ve maden işleme tesisleri vb) Kimyevi Maddeler ve Mamulleri (sabun, şampuan, selüloz CMC vb), Zeytin ve Zeytinyağı, Meyve Sebze Mamulleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Su ürünleri ve mamulleri, tarım ve toprak işleme makinaları madeni eşya (panel radyatör, çelik kapı vb), mobilya ve kağıt ürünleri dir.

İhraç ürünlerindeki sıralamayı dikkate aldığımızda maden sektörü ve özellikle, seramik, cam sektörü için önemli bir hammadde olan kuvars, feldspat madenlerinin dünyada bilinen en verimli ve kaliteli ocakları Aydın- Çine ve Bozdoğan İlçelerinde bulunmaktadır. Çine ve Bozdoğan bölgesindeki ocaklardan çıkarılarak zenginleştirilip, mikron seviyesinde üretilen feldspat ve kuvars, seramik ve cam sektörüne sunulmaktadır. Faaliyete geçen Çine Organize Sanayi Bölgesinde seramik ve cam sektöründe yatırım olanakları sunulmaktadır. Soğutma makinaları, derin dondurucu, enerji kablosu, selüloz, güneş enerjisi sistemleri üretim tesisleri, Tarım Ürünleri İşleme (zeytin, zeytinyağı, incir , pamuk ) tarım makinaları ve Gıda İşleme tesisleri (süt ve süt ürünleri, kuru meyve işleme ) ilimizde faaliyete geçen Nazilli Organize Sanayi Bölgesi, Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi ve Söke Organize Sanayi Bölgelerinin lokomotif sanayi kuruluşları olup bu bölgelerde yerli ve yabancı yatırımlar hızla devam etmektedir.

Aydın merkezde bulunan ASTİM Organize Sanayi Bölgesi ve AYDIN Organize Sanayi bölgelerinde karma olarak toplam faal 150 sanayi kuruluşunun %80′ ı ihracat yapmaktadır. Buralarda OSB doluluk oranı %90 ‘a ulaşmıştır.

Bu şekilde mevcut 6 Organize Sanayi Bölgemizdeki sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın ortaklık ve birliktelik duygusu içinde kurumsal yapısı olan büyük ölçekli yatırımları gerçekleştirme bilinci ile özellikle yabancı yatırımcı ortaklığı öncelik kazanmıştır. İlimizde Organize Sanayi Bölgelerinde yapılan yatırımlar için 3. Bölge teşvikleri ile vergi, çalışanların sosyal güvenliği, arsa tahsisi gibi konularda 5 yıla kadar önemli destek ve muafiyetler verilmektedir.

İlimizin elektrik üretimi ve ısınmada Türkiye’de jeotermal sahalar konusunda ilk sırada olması sebebi ile son 5 yıl içinde önemli jeotermal enerji tesisleri kurulmuştur. Şimdi sırada yine jeotermal enerjiyi kullanarak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin kurulacak olmasıdır. Bu durum örtü altı yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını sağlayacaktır. İlimiz iklim koşullarının da katkısı ile bu OSB ler de üretilecek sebze ve meyve üretimi ve kurutulması işlemleri ile oluşacak ekonomiyi ve sağlanacak istihdamı da düşünürsek; ilimiz ekonomisinin önümüzdeki 4- 5 yıl içerisinde büyük bir sıçrama yaşanacağı ve hedefimiz olan 1.000 faal sanayi kuruluşu ile 1 milyar dolar ihracata ulaşacağımıza inanıyorum.

İlimizde yılın dört mevsimi hava şartları tarım, turizm, sanayi, ulaşım ve sosyal hayat için en uygun koşullarda seyretmektedir. Yıllar itibariyle altyapı çalışmaları ve çevre düzenlemeleri ile modern bir şehir konumuna gelen ilimiz dışardan gelen tüm konuklar için yaşanacak yer olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda İlimizde Sanayi tesislerimiz büyüdükçe çalışan ve ihtiyaç olan üst düzey yöneticilerin sosyal yaşam tarzına hitap edecek kent hayatına geçiş gerçekleşmektedir. İlimiz bu dönemde Büyükşehir olarak yönetilecektir. Bu doğrultuda sanayicilerimizin ve dışarıdan gelen yatırımcılarımızın talepleri doğrultusunda; ilimizin sunduğu imkanları çok daha iyileştirmek için tüm kurum ve kuruluşların birlik ve beraberlik içinde çalışmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, ilimizde toprağın mahsul verimi, madenlerin çıkarılarak sanayicilerimize uygun hammadde olarak sunulması, iş gücüne ulaşım imkanı ve teşvikler ile bu coğrafyada sanayi, ticaret ve turizmin her dalında yatırım yapma imkanları mevcuttur.

Saygılarımla,

Gökhan MARAŞ

Aydın Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı