AYDIN
SANAYİ ODASI

Finansal Okuryazarlık ve Bireysel Yatırım Stratejileri Eğitimi

Eğitimin Amacı

Eğitimin temel amacı, katılımcılara finansal okuryazarlık kazandırarak bireysel yatırım stratejilerini oluşturmalarına rehberlik etmek ve finansal başarılarını artırmalarını sağlamaktır. Anıl Kösehancı liderliğindeki eğitim, temel ve ileri düzey finansal konuları kapsayarak katılımcılara pratik bilgiler ve stratejik beceriler sunmayı hedefler.

Dersi Veren Öğretim Elemanı

Anıl Kösehancı, MBA
TOBB Aydın Genç Girişimciler İcra Kurulu Bşk. Yrd.
FOGİDER Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Eğitim Kimler İçin?

  • Ekonomi başta olmak üzere, ilişkili alanlarda formel bir eğitim almamış kişiler
  • Finansal piyasalarda başarı elde etmek isteyen bireysel yatırımcılar
  • İlgili alanlarda eğitim almış ve bilgilerini tazelemek isteyen bireyler
  • Sektör Profesyonelleri

Özet İçeriği

Bu eğitim modülü akademik geçmişi olan, uzun yıllar piyasa tecrübesine ve gerekli lisanslara sahip alanında uzman ekibimiz ve sektör profesyoneli paydaşlarımız tarafından büyük bir emekle hazırlanmış olup, ilgili konularda hiç eğitim almamış bireylerin bile kolayca anlayabileceği şekilde; finansal başarınızı maksimize Etmeye yönelik tasarlanmıştır.

Neler Öğreneceksiniz ?

• Finansal Okuryazarlığa Giriş

Bütçe Optimizasyonu

Finansal başarıya giden yol, sağlam bir bütçe planlamasıyla başlar. “Bütçe Optimizasyonu” konu başlığında, finansal sağlığınızı güçlendirecek uygulama tekniklerini ve yatırım öncesindeki bilimsel planlama modellerini içermektedir. Ayrıca doğru borçlanma stratejileri ve borç kapama tekniklerini finansal perspektiften ele alacağız.

Yatırım Yapmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular:

Yatırım yapmanın heyecan verici dünyasına adım atmadan önce, kendimize belirli soruları sormak, yatırım yolculuğumuzun hem daha güvenli hem de daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Çünkü yatırım diyet gibi kişiye özeldir ! Bu konu başlığı, yatırım kararlarınızı şekillendirmeden önce kendi kişisel ve finansal durumunuzu değerlendirmenize yardımcı olacak kritik soruları ele almaktadır.

Finansal Yatırım Araçları

Yatırım dünyasının temel taşı olan finansal yatırım araçlarına derinlemesine bir bakış sunan bu konu başlığı ile alternatif yatırım araçlarını keşfedecek ve bu araçlara teknik olarak nasıl yatırım yapılması gerektiği hakkında kapsamlı bilgiler sunulacaktır. Ayrıca her bir yatırım aracının özellikleri, avantajları ve riskleri hakkında detaylı bilgiler sunulacak, hangi yatırım aracının sizin bireysel yatırım hedeflerinize ve risk toleransınıza uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız.

Bireysel Portföy Yönetimi ve Diversifikasyon stratejileri

Yatırım dünyasında başarı, sadece doğru araçlara yatırım yapmakla değil, aynı zamanda portföyünüzü akıllıca yönetmek ve çeşitlendirmekle de doğrudan ilişkilidir. “Bireysel Portföy Yönetimi ve Diversifikasyon Stratejileri”, yatırımlarınızı etkili bir şekilde yönetmek ve riskleri minimize etmek için gereken becerileri sizlere kazandıracaktır. Diversifikasyon stratejileri, riski azaltmanın ve yatırım getirisini optimize etmenin temel anahtarlarındandır. Bu bölümde, Diversifikasyon koşullarını keşfederek, bu stratejilerin nasıl etkili bir şekilde uygulanabileceğini öğreneceksiniz. Farklı varlık sınıflarına, sektörlere ve coğrafyalara yayılan bir portföyün nasıl oluşturulacağına detaylıca değineceğiz.

Program Çıktıları

Başarının Anahtarı; Yatırımcı Psikolojisi

Finansal başarı yolculuğunda, rakamlar ve analizler kadar, yatırımcının zihinsel ve psikolojik durumu da büyük bir rol oynar. “Başarının Anahtarı; Yatırımcı Psikolojisi” başlığımız, finansal kararlarınızı etkileyebilecek psikolojik faktörleri derinlemesine inceleyerek, daha bilinçli yatırım kararları almanıza yardımcı olacak. Ayrıca bu bölümde, yatırımcı davranışlarının temel prensiplerini ele alacağız. Piyasa davranışlarını etkileyen psikolojik eğilimler, duygusal karar alma süreçleri ve yatırım hatalarına yol açan bilişsel yanılgılar incelenecektir. Özellikle finansal adımları atarken; karda ve zararda nasıl bir tutum sergileyeceğimiz hakkında teknikleri sizlerle paylaşacağız. Bu bilgiler, yatırım kararlarınızı daha objektif bir şekilde değerlendirmenize sizlere rehber olacaktır.

En Sık Yaptığımız Hatalar

 Bu bölümde, yatırımcıların sıkça düştüğü tuzakları ve bu hataların yatırım portföylerine nasıl zarar verebileceğini inceleyeceğiz. Aşırı güven, piyasa zamanlaması, yetersiz araştırma ve duygusal kararlar gibi bir çok başlık altında yaygın hataların neler olduğunu ve bu hatalardan nasıl kaçınabileceğinizi öğreneceksiniz.


Borsa Yatırımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Borsa yatırımı, finansal bağımsızlık yolunda önemli bir araçtır, ancak aynı zamanda dikkatli ve bilinçli bir yaklaşımı zorunlu kılar.

Bu başlık, borsa yatırımlarınızı yönetirken göz önünde bulundurmanız gereken temel prensipleri ve stratejileri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.

Ayrıca borsa yatırımının temel kavramlarına, hisse senetlerinin nasıl işlediğine ve endekslerin önemine bilimsel bir bakış açısıyla değineceğiz. Bu sayede borsa yatırımının temellerini anlayacak, piyasa hareketlerini daha iyi takip etmenize ve akıllı yatırım kararları almanıza yardımcı olacak deneyimsel bilgi paylaşımı sizlere sunulacaktır.

Eğitim Sonu Özel Kapanış Sunumu

• Finansal Piyasalarda 2024 Yılı Beklentileri

Her konu başlığı altında aktarılacak bilgiler, gerçek dünya senaryolarıyla zenginleştirilerek sizlere sunulacaktır. Bu yaklaşım modeli; piyasalardaki dalgalanmalara karşı sizi daha dirençli hale getirecek ve aynı zamanda sürekli değişen ekonomik koşullara karşı proaktif ve etkin bir şekilde hareket etme kabiliyetinizi geliştirecektir Sonuç olarak, sadece finansal özgürlüğünüze bir adım daha yaklaşmakla kalmayacak, aynı zamanda finansal geleceğinizi şekillendirirken kontrol sahibi olacak, kendinizi tam anlamıyla donanımlı ve güçlü hissedeceksiniz.

Bu eğitim modülü; özellikle ekonomi başta olmak üzere, ilgili alanlarda formel bir eğitim almamış kişiler, bilgilerini tazelemek isteyenler ve kendi gayretleriyle finansal piyasalarda başarı elde etmek isteyen bireysel yatırımcılar ve sektör profesyonellerine yöneliktir.

Gönderiyi paylaşmak için:

Diğer Haberlerimize Göz Atın