AYDIN
SANAYİ ODASI

Mesleki Yeterlilik Belgeleri

5544 SAYILI MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU KANUNU KAPSAMINDA; TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLER OLARAK BELİRTİLEN 48 MESLEK DALINDA (EKTE SUNULMUŞTUR) MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP OLMAYAN KİŞİLER, 26 MAYIS 2016 TARİHİNDEN SONRA İŞYERLERİNDE ÇALIŞTIRILMASI HALİNDE İSE HER BİR ÇALIŞAN İÇİN İŞVERENE AYLIK 500,00 TL PARA CEZASI UYGULANACAKTIR.

Bu kapsamda çalışanlarınızın bu Mesleki yeterlilik Belgesine sahip olmaları için düzenlenecek sınav organizasyonları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 19 meslek dalında akredite olmuş Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi A.Ş. (MEYBEM) tarafından yapılmaktadır. Firmanızda, 48 meslek dalı içinde çalıştığı meslek dalında ustalık belgesi veya diploması olan personel için muafiyet vardır. Bu 48 meslek dalı için daha önce halk eğitim merkezlerinden, özel eğitim kurumlarından, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarından alınmış sertifikalar bu kanun kapsamında geçersizdir.

MEYBEM A.Ş. , Odalarımız bağlı olduğu kuruluş olan TOBB’un bünyesinde kurulduğundan firmalarınızdaki personel için yapılacak sınav organizasyonlarını da AYSO olarak birlikte yürütüyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 20 sanayi kuruluşunda 500 çalışan için MEYBEM A.Ş. tarafından çoğunlukla kaynakçı, saç metal işçiliği, makine bakım ve CNC operatörlüğü meslek dallarında sınavlar yapılmıştır. Sınavlar, 10 kişi ve üstü için firmanız bünyesinde yapılmaktadır. 10 kişinin altındaki başvurularda birkaç firma bir araya gelerek sınav organizasyonu yapılmaktadır. Sınavlarda her katılımcının üç hakkı vardır. 2017 yılı içinde yapılan sınavlarda başarılı olan personelin sınav ücretleri İşsizlik fonundan geri ödenmektedir. 2018 yılında bu ücretin yarısı karşılanacaktır. Sertifikalar çalışan adına çıkmaktadır. Kanun gereği; sertifikalar sınavı yapan Kurum tarafından belli periyotlarda takip edilerek, vizelerinin yapılaması gerekmektedir. Bu yüzden üyelerimizin mağduriyet yaşamamaları için odamızdan 231 0404 nolu telefondan bilgi almaları veya kerem.oden@ayso.org.tr veya ismail.tokgoz@ayso.org.tr adreslerine başvurmaları önem teşkil etmektedir. Ayrıca detaylı bilgi için www.meybem .com.tr ‘ ye bakınız.