AYDIN
SANAYİ ODASI

Üyelik İşlemleri

Odaya üye kayıtları iki şekilde yapılmaktadır.

a-) NORMAL KAYIT:

5174 sayılı kanunla,sanayici tanımı: “Tezgâh, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak ham madde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üretmek suretiyle katma değer oluşturan işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ve yazılım üretenler en az on işçi çalıştırmak şartıyla bu Kanunun uygulanması bakımından sanayici sayılır” şekli ile ifade edilmiştir..Sanayicilik vasfına haiz olan firmalar asagida ki evraklar ile Odamiz Üye Sicil Servisi’ne müracat etmeleri halinde görevli Oda elemani tarafindan is yerinde yapilacak tetkikten sonra üye sicil numarasi verilerek üyelik islemi sonuçlandirilir.

Odaya Kayıt Aşamasında İstenilen Belgeler ve Evraklar

Odadan temin edilecek üye kayit beyannamesi,

Firma kurulusu ile ilgili Ticaret Sicil Gazetesi, (varsa her türlü degisikliklikle ilgili gazete fotokopileri de eklenmesi gerekmektedir)

İmza sirküleri (Noter’den onayli)

İşçi çalistirdigini gösterir SSK’dan alinmis belge.

Isyerinde bulunan makina ve ekipmanlarin faturasi

Imalat yapilan isyerinin mülk tapusu veya kira kontrati

Vergi dairesi belgesi

Nufus sureti, ikametgah senedi (sahis firmalari için)

b-) RE’SEN KAYIT:

“Sanayicilik Vasfina Haiz” olan firmalarin Odaya kayit için müracat etmemeleri durumunda; “sanayicilik vasfi” bulundugu tesbit edilen firmalar kayit olmalari için Odaya davet edilirler.Kayit için cevap veren firmalarin normal kaydi,cevap vermeyen firmalarin ise,kayit için gerekli olan evraklari Ticaret Sicil’den temin edilerek üye kayitlari re’sen yapilir.

ODA ÜYELİĞİNİN SİLİNMESİ İŞLEMLERİ

SANAYİCİLİK VASFININ KAYBEDİLMESİ:

Dilekçe ekinde; makina satis faturalari, isci çalistirilmadigi gösterir belge (SSK’dan alinacak) ve Oda görevli elemaninca tutulacak isyeri tespit raporu.

KAPANIŞ:

Dilekçe ile birlikte; Ticaret Sicil Müdürlügü’nden alinacak kapanis tescil belgesi veya kapanisin yayinlandigi Ticaret Sicil Gazetesi asli.

BAŞKA FİRMA İLE BİRLEŞME:

Dilekçe ile birlikte;Ticaret Sicil Müdürlügü’nden alinacak firma birlesmesi ile ilgili belge veya birlesme ile ilgili tescilin yayinlandigi Ticaret Sicil Gazetesi asli.

RE’SEN ÜYE KAYDININ SİLİNMESİ:

Adresine uzun yillardir ulasilamayan ve kapandiklari Odamizca resen tesbit edilen firmalarin Oda Meclisi veya Yönetim Kurulu karari ile Oda kayitlari re’sen silinebilmektedir.

ÜYE BİLGİLERİ GÜNCELLEME

Üye zaman içinde değişen bilgilerini aşağıdaki Üye Başvuru/Bilgi Güncelleme formu nu doldurarak güncelleyebilir