AYDIN
SANAYİ ODASI

UR-GE projesi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Aydın Sanayi Odası olarak Uluslararası Rekabeti Attırmak amacıyla, Ticaret Bakanlığı tarafından %75 hibe desteği ile gerçekleştireceğimiz Uluslararası Rekabeti Geliştirme (URGE) projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Odamız toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Meclis Başkanımız Hakkı Gözlüklü, Yönetim Kurulu Başkanımız Gökhan Maraş, AYSO Proje Danışmanları ve Pointer Danışmanlık firması yetkilileri Murat Güney ve Ozan Güney ile Odamıza kayıtlı, URGE / Makine ve tedarikçileri ile URGE /Gıda sanayi kümesi içinde yer alacak üyelerimizin firma yetkilileri katıldı.

Toplantıda, Ticaret Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi tebliği, İhtiyaç Analizi faaliyeti ve URGE tanıtım faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. AYSO Proje Danışmanı Ozan Güney, URGE faaliyetlerinin firmaların gelişimi açısından çok önemli olduğunu belirterek, proje kapsamında sektörel yurtdışı ve fuar ziyareti organizasyonlarının yüzde 75’lik kısmının Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanacağını dile getirdi.

Devletin, ihracatı arttırmak için her türlü desteği sağladığını ve URGE projesi toplam destek miktarının, faaliyetlere göre yaklaşık 40 milyon TL olduğun ifade eden AYSO Proje Danışmanı Murat Güney, desteklenen faaliyetlerin ortak pazar araştırmaları, pazar ziyaretleri, ticaret heyetleri, yurt dışı fuar ziyaretleri, eşleştirme faaliyeti ve küme tanıtım faaliyetleri olduğunu belirtti. 

Yönetim Kurulu Başkanımız Gökhan Maraş yaptığı açıklamada “ Aynı anda hem makine hem de gıda sanayisinde kümeleme çalışması URGE ile gerçekleştirmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Ticaret Bakanlığımız 2010 yılında yürürlüğe giren “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği ile kümelenme anlayışı ve proje yaklaşımı çerçevesinde şirketlerimizin proje bazlı eğitim veya danışmanlık, istihdam, yurt dışı pazarlama veya alım heyeti ve bireysel danışmanlık programlarının birbirine bağlı şekilde uygulanabileceği bütünleşik bir destek mekanizması oluşturulmuştur. Bu proje de oluşturduğumuz ve bakanlığa sunacağımız kümedeki üyelerimiz eğitim ve danışmanlık ile yurt dışı ziyaret ve alım heyetleri ile ilgili hedef organizasyonlara kendileri karar verip uygulayacaklardır. Bu çalışmalar ile küme içinde birbirini tamamlayan sektörlerin aynı anda ortak iş yapma ve birlikte yurt dışı pazar bulma yetkinliklerini artıracaktır.” dedi.

Markalaşma ve dış ticaretin çok önemli olduğunu kaydeden Maraş, “Bunun bilinciyle Ticaret Bakanlığı’mızın bizlere sunduğu fırsatları değerlendiriyoruz. Odamızın ve proje danışmanlarımızın da destekleriyle İlimizde makine sanayi sektöründe ilk kümelenmesini oluşturacağız. Bu ilimiz ve ülkemiz için çok önemli bir değerdir. Bir taraftan çalışmaya üretmeye devam ederken bir taraftan da firmalarımızın ihracata yönelik altyapı sıkıntısını çözmemiz gerekiyor. Bu açıdan bu çalışmamız çok önem verdiğimiz bir projemizdir. Projenin İlimize ve makine imalat sektörüne hayırlı olmasını diliyorum’’ ifadelerini kullandı.

URGE projesi kapsamında, Makine ve Tedarikçileri ile Gıda imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların proje başvuruları ve tüm faaliyetleri Aydın Sanayi Odası  tarafından yürütülecektir.  

Gönderiyi paylaşmak için:

Diğer Haberlerimize Göz Atın